Přečte si článek, jak využít náš Chytrý skleník ve výuce
Článek v učitelských novináchJako nově jmenovaný ředitel základní školy si uvědomuji, že je nutné prosazovat odklon od encyklopedického učení k učení konstruktivistickému, k badatelské výuce, dbát na rozvoj informatického myšlení, a to vše nejlépe v duchu známé teze „škola hrou“. V rámci tzv. šablon si dělám osobní průzkum měřících přístrojů, které bychom mohli nakoupiti a já osobně bych je využil v hodinách fyziky. Nejde mi jen o běžná měření v elektrotechnice, ale chci více. Například ukázat žákům různé teploty plamene, jaké fyzikální děje probíhají při hoření, jak probíhá tepelná výměna a mnohé další. Zaujala mne nabídka senzorů EdLab 3.0, protože se jedná o úplně nové výrobky na trhu, které splňují mé nikterak malé požadavky – jednoduchost, přehlednost, účelnost a určitou odolnost proti nešikům. V dlouhodobém plánu školy máme výstavbu učebny přírodních věd a tato čidla v ní jistě zaujmou čestné místo, a to nejen ve výuce fyziky, ale i příbuzných přírodních věd.
Jako dlouholeté externí spolupracovnici Společnosti pro kvalitu školy mi byla nabídnuta možnost vyzkoušet ve své pedagogické praxi řadu čidel EdLab 3.0 nové společnosti Edlab Dev, s.r.o. Ve výuce jsem zatím používala senzory s obchodním označením Edlab, na které nová řada volně navazuje. Opravdu ale jen velmi volně, protože ve skutečnosti jsou mnohem dále. Byla jsem mile překvapena, že se při krátkodobém měření obejdu bez počítače se systémem Windows. Každý pedagog, který pracuje s čidly jen občas, jistě zažil trapné okamžiky před třídou, kdy se mu během demonstrace některého z přírodních jevů spustil proces aktualizace. Toto u nových čidel naštěstí nehrozí, protože mají svůj displej, na kterém se zobrazují okamžité měřené hodnoty a dále je možnost využití aplikace pro smart zařízení sytému Android nebo iOS, kde se zobrazují nejen hodnoty, ale i grafy a existuje také možnost ukládání výsledků dlouhodobých měření. Myslím si, že kolekce bude velkým přínosem nejen pro práci v laboratoři, ale i při terénních cvičeních, jelikož bezdrátová komunikace mezi čidlem a například mobilním telefonem značně zjednoduší přípravu výuky a zrychlí samotná měření. Budu usilovat, abych tato čidla měla pořízena do kabinetu biologie našeho gymnázia.
Dostalo se nám možnosti zakoupit za zavádějí cenu několik kusů nově vyvinutých senzorů zn. EdLab 3.0. Jako informatik a strojař oceňuji jejich provedení, které je velice sofistikované. Senzory jsou user-friendly, práce s námi je velice jednoduchá, je minimální prodleva mezi uvedením senzoru do provozu a zahájením měření, odpadá potřeba přístupu k notebooku a velkou výhodou je párování čidel s chytrými zařízeními. I na středních školách nás v dohledné době čeká přechod na novou koncepci informatiky a díky možnosti programování chodu čidel v jednoduchém kódu zde vidím velký
potenciál pro rozvíjení informatického myšlení a využití ve výuce počítačem podporovaných experimentů.
Na našem gymnázium se snažíme udržet vysokou úroveň výuky, kterou opíráme o nemodernější didaktickou techniku. Ve výuce používáme více než 10 typů robotických zařízení, máme učebnu virtuální reality, programujeme 3D tiskárny apod. Jako učitel přírodovědných předmětů propaguji v našem pedagogickém sboru inovativní výuku přírodních věd a uvědomuji si, že největší didaktický dopad na žáky má to, co si sami vyzkouší. Proto se v mých hodinách chemie používají různé druhy dostupných čidel na trhu, aby si žáci zvykli na variabilitu. Jednou z našich posledních akvizicí je pořízení čidel s obchodním označením EdLab 3.0. Tato čidla jsou dle mínění mého i mých kolegů vhodná pro jejich jednoduchost, možnost okamžitého odečtu dat na integrovaném displeji, možnost sledování grafů a mezivýsledků na mobilních zařízení a v neposlední řadě je pro naše výukové cíle i důležitá možnost exportu dat a jejich následné zpracování statistickými metodami v PC. Máme informace, že v dohledné době bude možné činnost čidel také řídit prostřednictvím platformy LabVIEW – tuto funkcionalitu určitě také zařadíme do výuky.
created with
Website Builder .